Atskats uz Patriotu mēnesi
11. novembrī Lāčplēša dienā, dienā, kas simbolizē patriotismu un cieņu pret Latvijas brīvības cīnītājiem, 11.V un 11.K klašu skolēni devās izglītojošā ekskursijā uz Kārļa Ulmaņa dzimtajām mājām Pikšās, kur atrodas arī viņam veltītais muzejs. Šis brauciens nebija tikai par vēsturiskā mantojuma iepazīšanu – tā bija dziļi emocionāla pieredze, kas skolēnus aicināja domāt par vērtībām, patriotismu un vēstures daudz slāņainību.
Skolēniem tika piedāvāta iespēja iepazīt Kārļa Ulmaņa dzīvi un personību interaktīvā veidā. Pasākuma vadītāja ne tikai sniedza faktoloģisku informāciju par Ulmaņa dzīves gājumu, bet arī aicināja skolēnus līdzdarboties – diskutēt, analizēt un dalīties savās domās. Tas palīdzēja jauniešiem veidot pilnīgāku izpratni par šo vēsturisko personību, iezīmējot viņa sasniegumus, kā arī analizējot sabiedrības dalīto attieksmi pret Ulmani.
Tika uzsvērts, ka vēsturi un tās veidotājus nevajadzētu vērtēt tikai kategorijās "labs" vai "slikts". Dzīve un lēmumi, tostarp tie, kas ietekmēja Latvijas likteni, bieži vien ir sarežģīti un daudz slāņaini, un tie atspoguļo gan laikmeta specifiku, gan personiskos motīvus. Šāda pieeja palīdzēja skolēniem aizdomāties un labāk izprast, kā vēsture veido mūsu šodienu.
Patriotisma stunda Pikšās bija vairāk nekā vienkāršs izbrauciens – tā bija mācība par cilvēka lēmumu un vēstures notikumu daudzšķautņainību.
12.novembrī Patriotisma nedēļas ietvaros, 11.IV klase piedalījās svētku koncertlekcijā "Veltījums Lāčplēsim". Šis pasākums bija īpašs pārsteigums mums visiem, jo tā bija balva par labām sekmēm. Koncertlekcija norisinājās Mežaparka Lielās estrādes "Kokaru zālē", piedāvājot ne vien emocionālu un izglītojošu pieredzi, bet arī iespēju iepazīt Latvijas vēstures un kultūras bagātības.
Pirms koncertlekcijas skolēniem bija iespēja apmeklēt Mežaparka Lielās estrādes paviljonu – nozīmīgu vietu, kur glabājas Dziesmu svētku tradīcijas vēsturiskais mantojums. Šeit apskatāmi visu līdz šim būvēto Dziesmu svētku estrāžu maketi, sākot no 1873. gada pirmās estrādes līdz mūsdienām. Šī ekspozīcija piedāvāja skolēniem dziļāku izpratni par Dziesmu svētku tradīciju attīstību un tās nozīmīgumu Latvijas kultūrā.
Paviljonu, tāpat kā pašu Lielo estrādi, projektējuši arhitekti Juris Poga un Austris Mailītis, radot modernu un simbolisku vidi, kurā tiek saglabāta Latvijas kultūras mantojuma būtība.
Skolēni apmeklēja arī divas izstādes, kas papildināja šīs dienas kultūras pieredzi. "Kokaru zāles" pagrabstāvā bija skatāma mākslinieces Līvas Graudiņas gleznu izstāde, kas veltīta Latvijas dabas skaistumam. Šie darbi atspoguļoja dabas spēku un tās nozīmīgumu Latvijas kultūras identitātē.
Savukārt pašā "Kokaru zālē" skolēni apskatīja izstādi Valdis Bušs/100, kas veltīta mākslinieka Valda Buša simtgadei. Šī izstāde deva ieskatu viņa radošajā ceļā un ieguldījumā Latvijas mākslas pasaulē. Koncertlekcija "Veltījums Lāčplēsim" bija svētku dienas kulminācija, kas apvienoja muzikālus priekšnesumus ar vēsturiskiem stāstiem par Pirmo pasaules karu. Atraktīvā pasniegšanas forma mijās ar stāstījumiem par Latvijas vēsturi, veicinot skolēnu interesi un izpratni par svarīgajiem notikumiem, kas veidojuši mūsu tautas likteni.
Skolēniem bija iespēja piedalīties izziņas uzdevumos, pārbaudot un papildinot savas zināšanas vēsturē. Pasākuma īpašo noskaņu pastiprināja tas, ka viena no koncertlekcijas vadītājām bija mūsu skolas absolvente Ieva Sutugova, kas ar savu entuziasmu un harismu piešķīra šim notikumam īpašu nozīmi
13. novembrī 11. V klases skolēniem, bija iespēja piedzīvot augstvērtīgu kultūras notikumu – teātra izrādi “The Great Gatsby”(Lieliskais Getsbijs), ko uzveda The American Drama Group Europe(Amerikas drāmas grupa). Izrāde norisinājās Rīgas Latviešu biedrības namā, kas tautā mīļi dēvēta par "Māmuļu". Šī vieta ar savu bagāto vēsturi lieliski papildināja izrādes eleganto un nostalģisko gaisotni.
Luga ir balstīta uz leģendārā amerikāņu autora F. Skota Ficdžeralda tāda paša nosaukuma romāna, to iestudējis režisors Leo Benedikta (Leo Benedict), savukārt izrādes producents ir Grantlijs Maršals (Grantly Marshall). Šī dramatiskā adaptācija veiksmīgi atspoguļoja 20. gadsimta 20. gadu Amerikas sabiedrību, tās krāšņumu, sociālās pretrunas un traģiskos aspektus.
Izrāde angļu valodā bija unikāla pieredze skolēniem, jo ļāva ne tikai izbaudīt pasaules literatūras klasiku, bet arī uzlabot valodas prasmes. Lakoniskie scenogrāfiskie risinājumi, autentiskie kostīmi un spilgtā aktierspēle radīja aizraujošu atmosfēru, kas aizveda skatītājus uz izdomāto, bet tik ļoti reālistisko lielā Getsbija pasauli.
Šis pasākums kļuva par neaizmirstamu pieredzi, kas paplašināja skolēnu zināšanas par literatūru un teātri, kā arī deva iespēju aizdomāties par cilvēka sapņu un ambīciju cenu.
Tekstu sagatavoja 11.IV kl.audz. Elita Freija
atpakaļ
Jautājumi, komentāri par rakstu