Lai saprastu, izprastu un…
Šī gada 23. janvārī 12.A1 un 12.A2 klašu angļu valodas stundā viesojās bijušais Dobeles Valsts ģimnāzijas skolnieks Miks Celmiņš, kurš pašlaik dzīvo un mācās Anglijā. Jaunietis ar degsmi stāstīja skolēniem par savu jauno dzīvi, iepazīstinot ar izglītības sistēmu un studiju iespējām.
Miks Anglijā dzīvo jau vairākus gadus. Sākumā viņš mācījās filmu režiju Bostonas koledžā, bet tagad studē Kingstonas Universitātē, lai piepildītu savu sapni un kļūtu par režisoru. Miks, stāstot 12. klašu skolēniem, salīdzināja Lielbritānijas un Latvijas izglītības sistēmas, uzsverot lielāko plusu Anglijai un mīnusu Latvijai.
Pēc Mika domām, viens no lielākajiem plusiem, mācoties Anglijā, ir tāds, ka skolēns pēdējos divos mācību gados koledžā var izvēlēties četrus interesējošos priekšmetus, kurus turpmākos divus gadus turpina apgūt padziļināti. Skolēnam ir jāapmeklē tikai izvēlētie priekšmeti, tie notiek katru dienu. Tādējādi pēc koledžas beigšanas jauniešiem ir labākas izredzes iestāties vēlamajā universitātē, viņiem ir vieglāk konkurēt ar citiem pretendentiem, jo jaunieši no Anglijas jau divus gadus ir praktizējušies un izzinājuši šo jomu, kuru vēlas studēt.
Savukārt Latvijā līdz pat vidusskolas beigšanai ir jāmācās visi (DVĢ 12.A klasēm tie ir 12) mācību priekšmeti, diemžēl arī tie, ar kuriem jaunietis nevēlas saistīt turamāko dzīvi, kas ir diezgan nelietderīgi. Latvijas izglītības sistēma paredz apgūt no visa kaut ko nedaudz, tādējādi skolēniem ir grūti atrast laiku, lai specializētos sev tīkamā jomā.
Miks ļoti atsaucīgi un atvērti atbildēja uz skolēnu uzdotajiem jautājumiem. Piemēram, jautājumā par studiju maksām, viņš paskaidroja, ka Anglijā ir pieejamas dažādas stipendijas, budžeta vietas un Eiropas finansējumi, tāpēc par naudu nav jāuztraucas; ja patiešām ir vēlme studēt ārzemēs, tad nekas nav neiespējams.
Bijušais Dobeles Valsts ģimnāzijas skolnieks stāstīja par savu aizraušanos un sapņiem, kas, bez šaubām, skolēnus iedvesmoja un lika aizdomāties. Miks izteica vēlmi pēc studijām atgriezties Latvijā, lai arī te attīstītu un pilnveidotu filmu industriju. Skolēniem tika parādītas arī noderīgas informatīvas mājas lapas par brīvprātīgo darbu, kā arī Eiropas Savienības stipendijām.
Jautājumi, komentāri par rakstu