DVĢ skolniecei Anastasijai Annai Černovai izcili sasniegumi Starptautiskajā krievu valodas olimpiādē Maskavā
XIII. Starptautiskā krievu valodas (kā svešvalodas) olimpiāde notika šogad no 6.līdz 11. jūnijam Maskavā.
Intelektuālajās sacensībās piedalījās 205 dalībnieki no 29 valstīm: Austrijas, Azerbaidžānas, Baltkrievijas, Bulgārijas, Vjetnamas, Vācijas, Izraēlas, Itālijas, Kazahstānas, Kirgīzijas, Ķīnas (Ķīnas Tautas Republika), Lietuvas, Latvijas, Maķedonijas, Moldovas, Mongolijas, Nīderlandes, Polijas, Rumānijas, Serbijas, Slovēnijas, Slovākijas, ASV, Tadžikistānas, Somijas, Francijas, Melnkalnes, Igaunijas.
Olimpiādes dalībnieki un delegāciju vadītāji.
29 komandu skaitā bija arī komanda no Latvijas, kuras sastāvā bija 5 dalībnieki- 2014. gada krievu valodas valsts olimpiādes uzvarētāji un godalgotu vietu īpašnieki. Latvijas skolēniem, kā arī citiem olimpiādes dalībniekiem bija stipra motivācija: galvenā balva- iespēja bez maksas studēt Krievijas labākajās augstākās izglītības iestādēs. Lai iegūtu šo balvu, bija veiksmīgi jānokārto eksāmens krievu valodā, kā arī eksāmens Krievijas vēsturē, kultūrā, un jāpiedalās radošajos konkursos.
Delegāciju vadītāji
Olimpiāde sākās 6. jūnijā, starptautiskajā krievu valodas dienā un Aleksandra Puškina 215 dzimšanas dienā. Šajā dienā valdīja svētku atmosfēra, kas priecēja gan dalībniekus, gan organizatorus. Skolēniem bija iespēja izbraukt apli viduslaiku karietē, izmēģināt savus spēkus piparkūku apgleznošanā, glītrakstīšanā, monētu kalšanā.
Olimpiādes atklāšanas dienā katrai delegācijai bija paredzēta sava noteikta vieta. Par orientieri kalpoja uz asfalta uzzīmēta valsts kontūrkarte un balons ar valsts karogu.
Mēs ar Anastasiju Latvijas delegācijas vietā pirms atklāšanas ceremonijas.
Svinīgo 13.Starptautiskās olimpiādes atklāšanas ceremoniju vadīja Puškina institūta ārzemju studenti. Ar sveicieniem un laba vēlējumiem viesiem uzstājās Krievijas izglītības un zinātnes ministra vietnieks Venjamins Koganovs, vadošo universitāšu rektori, olimpiādes organizatori un pārstāvji no dažām vēstniecībām.
Delegāciju vadītājiem tika dota iespēja izteikt savas pārdomas, kā labāk apgūt valodu. Savā runā runāju par stimuliem valodas apguvei. Lai valoda attīstītos, lai to varētu lietot brīvi, vajadzīga prakse, tā ir labāka skola, mums jāsatiekas biežāk, kā tikai olimpiādēs, ne jau katrs skolēns spēj kļūt par valsts olimpiādes uzvarētāju un atbraukt uz Maskavu. Vajadzīgi reāli, kaut vai mazi projekti, piemēram, Krievijas skolas varētu aicināt ciemos skolēnus no Itālijas, Latvijas un Šveices. Tas motivēs skolēnus sazināties krievu valodā, viņi sapratīs, ka valoda ir nepieciešama. Organizatori solīja ņemt vēra visas vēlmes.
Starptautiskās olimpiādes dalībniekiem tika organizēta interesanta kultūras programma, katru dienu dalībnieki devās aplūkot dažādus kultūras un vēstures objektus.
Pēc eksāmeniem 10.jūnijs bija paredzēts kultūras pasākumiem, pirmais kultūras objekts bija Kremlis. Triju stundu garumā gide stāstīja par Kremļa vēsturi, par arhitektūras pieminekļiem Kremļa teritorija.
Pēcpusdienā visi olimpiādes dalībnieki apmeklēja slaveno Jurija Nikuļina cirku. Pirms izrādes mēs nobildējamies ar delegāciju no ASV.
Pēc Kremļa apmeklēšanās mūs gaidīja pasakaina ekskursija pa upi Maskavu ar vienu no dārgākajiem pasažieru kuģi "Redissons".
Pēc garšīgām pusdienām olimpiādes dalībniekiem bija iespēja izklaidēties diskotēkā.
Skats uz Maskavas Kremli un Kristus Glābēja Katedrāli no pasažieru kuģa.
Dienā, kad ieradāmies Maskavā, neskatoties uz nogurumu pēc 16 stundu ilga brauciena Ecolines autobusā, ar metro devāmies uz Arbatu. Tā ir viena no vecākajām gājēju ielām Maskavā, kur savulaik dzīvoja dzejnieks Aleksandrs Puškins, bards Bulats Okudžava, dzejnieks, aktieris, dziedātājs Vladimirs Visockis.
Izrādījās, ka Arbatā, tāpat kā Ventspilī, ir govs skulptūras.
Pirms pēdējas olimpiādes dienas katrai delegācijai bija iespēja iepazīties ar Maskavu pēc sava plāna. Mūsu delegācija to dienu pavadīja kopā ar delegāciju no Itālijas.
Astoņas dienas par mūsu mājām bija kļuvusi četrzvaigžņu viesnīca "Korstons". Katru dienu mēs pulcējamies hallē 1.stāvā, lai pēc tam kopā dotos ar komfortabliem autobusiem Maskavas Valsts Ceļu policijas pavadībā uz Puškina institūtu uz eksāmeniem un konkursiem vai ekskursijām.
Paši disciplinētākie bija ķinieši – viņi nekad nebija jāgaida.
Ļoti lielu iespaidu atstāja koncerts. Koncertā mēs iepazinām citu valstu kultūru. Par prezentāciju zinājām jau sen un savlaicīgi tai gatavojāmies, taču dažas dienas pirms uzstāšanās mēs uzzinājām, ka organizatori ierobežoja uzstāšanās laiku katrai delegācija ne vairāk kā 5 minūtes. Mūsu dalībnieki bija īsti malači, spēja ātri pārorientēties un priekšnesums izdevās lielisks. Man par pārsteigumu sapratu, ka Anastasija ir ne tikai labs orators, bet viņai ir arī laba balss.
Šajā olimpiādē Latvijas delegācija guva labus panākumus. Ventspils 1.ģimnāzijas skolēns Edgars Cebaks kļuva par absolūto uzvarētāju, viņš kļuva par 1 no 10 labākajiem, tādējādi iegūstot budžeta vietu labākajās Krievijas augstākās izglītības iestādēs. 1-3 pakāpes diplomus saņēma arī pārējie Latvijas delegācijas skolēni.
Mūsu Anastasija Anna Černova tika apbalvota ar diviem 3. pakāpes diplomiem: kopvērtējumā un publiskā runās konkursā.
Šis brauciens deva iespēju skolēniem ne tikai pašapliecināties, bet arī iegūt pieredzi, jaunus draugus no dažādām Eiropas valstīm, Āzijas un ASV. Savukārt es izveidoju labus sakarus ar Šveices, Rumānijas, Izraēlas, Vācijas, Itālijas, Nīderlandes, ASV, Bulgārijas delegāciju vadītājiem ar cerību veidot kopīgus projektus, kuros mūsu ģimnāzijas audzēkņiem būtu iespēja pilnveidot krievu valodas zināšanas.
Ir izveidots labs ’pamats’, jau no 4. Septembra 3 mēnešu garumā pie mums pilnveidos savas krievu valodas zināšanas Anja Stettler no Šveices.
No Anastasijas Annas Černovas vārda un no sava vārda pateicos Dobeles pašvaldībai, Izglītības pārvaldei un sevišķi Dobeles Valsts ģimnāzijas direktorei Inesei Didžei par finansiālu un morālu atbalstu, lai mēs varētu piedalīties un veiksmīgi uzstāties šajā olimpiādē!
DVĢ krievu valodas skolotāja Jeļena Raņķe
Jautājumi, komentāri par rakstu